Jakie masz doświadczenie w branży ślubnej?

Śluby fotografuję od 2010 roku. Podczas pierwszych dziesięciu sezonów ślubnych zrealizowałem ponad 80 reportaży. W tym czasie fotografowałem różne ceromonie ślubne: w kościele katolickim, w cerkwii prawosławnej, w urzędzie stanu cywilnego, oraz ceremonie w plenerze: protestancką i cywilną. Plenery poślubne realizowałem w każdej porze roku.

.

Czym fotografujesz?

Fotografuję aparatami Canona. Na ślub zabieram dwie pełnoklatkowe lustrzanki oraz stałoogniskowe obiektywy Canona klasy L. Na sali weselnej rozstawiam dodatkową lampę błyskową na statywie.

.

Jak zarezerwować termin?

Rezerwacja terminu następuję w momencie podpisania umowy i wpłacenia zaliczki. Najwcześniej podpisaliśmy z klientami umowę na dwa lata przed ślubem, a najpóźniej na tydzień przed ślubem. Zapytaj o wolny termin, a ja zajmę się resztą. Zapytania o wolny termin nie traktuję jako rezerwacji.

.

Ile wynosi zaliczka?

Zaliczka wynosi 200zł - płatna w momencie podpisania umowy. Nie przywiązuję klientów do siebie wygórowaną kwotą.

.

Czy musimy się spotkać aby podpisać umowę?

Oczywiście możliwe jest podpisanie umowy korespondencyjnie - wyślę wówczas pocztą formularz umowy.
A jeśli to możliwe to zachęcam do spotkania się. Już wtedy możecie poznać mnie na żywo. Możecie też zobaczyć jak wyglądają odbitki w formacie 15x23, zobaczyć jak wygląda odbitka matowa a jak błyszcząca.

.

Czy od razu trzeba zarezerwować termin sesji poślubnej?

Oczywiście, że nie. Termin sesji plenerowej najczęściej ustalamy w dniu ślubu. Jeśli wiecie wcześniej, że chcecie zrobić zdjęcia na przykład we wtorek po ślubie to powiedzcie mi o tym jak najwcześniej to zarezerwuję dla Was ten termin w kalendarzu. Sesja powinna się odbyć się w ciągu 2 miesięcy od dnia ślubu. Oczywiście możemy ustalić dowolny inny pasujący dla nas moment, jednakże przy przekładaniu sesji na odległy termin chciałbym abyśmy się rozliczyli. Muszę terminowo płacić składki i podatki, dlatego płynność finansowa jest dla mnie ważna.

.

Czy w czasie przygotowań i ceremonii należy jakoś  pozować?

W żadnym wypadku! Reportaż polega na  uchwyceniu autentycznych, spontanicznych emocji, które zaistniały w  danej sytuacji. W tych ważnych chwilach staram się być niewidoczny, nie przeszkadzać i nie zaznaczać swojej obecności. Uważam, że najważniejsze jest to, aby zdjęcia po latach pozwalały przywołać prawdziwe przeżycia w tak szczególnym dniu.
Ułatwieniem dla fotografa jest spokojne wykonywanie przez Was wszelkich czynności. Nie ma nic piękniejszego od momentu, kiedy Państwo Młodzi idą powoli i dostojnie do ołtarza i  kiedy bez zbędnego pośpiechu nakładają sobie obrączki. Nie warto się spieszyć, tylko napawać każdym momentem i każdym drobnym szczegółem tego wspaniałego dnia. Zdjęcia pozowane wykonuje tylko na wyraźne życzenie.

.

Co się stanie gdy zachorujesz?

Staram się dbać o zdrowie, ale należy mieć świadomość, że taki przypadek może się zdarzyć. Zgodnie z umową będę się starał zaproponować zastępstwo, którego akceptacja pozostaje w Waszych rękach. Podobna sytuacja może też zaistnieć w drugą stronę, to znaczy, któreś z Was może zachorować czego skutkiem może być przełożenie bądź odwołanie ślubu. W takim wypadku zwrócę zaliczkę.

.

Co się stanie gdy popsuje się aparat?

Każdy z nas spotkał się z pojęciem „złośliwość rzeczy martwych”. Na takie sytuacje jestem  przygotowany. Na sesje zabieram dwa aparaty, zapasowe baterie i karty pamięci. W wolnych chwilach podczas wesela dodatkowo archiwizuję zdjęcia na laptopie i zewnętrznym dysku a w domu kopiuję wszystko na stację roboczą, wykonuję backup na drugi dysk zewnętrzny i do chmury. Możecie być spokojni o Wasze fotografie.

.

Czy warto zrobić sesję narzeczeńską?

Gorąco zachęcam do skorzystania z takiej możliwości, zwłaszcza, że jest to gratis w pakiecie reportaż + plener.  Sesja narzeczeńska pozwoli nam się bliżej poznać, oswoić Was z obiektywem i moim sposobem pracy, co z pewnością zaowocuje naturalniejszymi zdjęciami w dniu ślubu. Zdjęcia z takiej sesji pozwalają przekonać się do fotografa, jego umiejętności i końcowego efektu pracy. Udana sesja narzeczeńska utwierdzi Was, że reportaż i sesja poślubna będą zgodne z Waszymi wyobrażeniami. W dniu ślubu czeka Was mnóstwo emocji. Jeśli będziecie znali bliżej fotografa, to nie będzie on Was krępował swoją obecnością .
Zdjęcia z sesji narzeczeńskiej mogą być miłym prezentem dla rodziców, mogą też posłużyć do dekoracji sali weselnej, wykonania zaproszeń. Z pewnością będą nie lada atrakcją dla gości podczas wesela.

PRZECZYTAJCIE WIĘCEJ O SESJI NARZECZEŃSKIEJ

.

Ile dostanę zdjęć i ile to potrwa zanim zobaczę galerię?

Oferta reportaż ślubny + plener zawiera pendrivie w eleganckim spersonalizowanym etui. Znajdą się na nim wszystkie udane zdjęcia po podstawowej obróbce czyli 1500+ ujęć oraz minimum 250 zdjęć po skrupulatnym retuszu. W przeciągu trzech miesięcy od sesji plenerowej zdjęcia będą gotowe. W galerii on-line umieszczę zdjęcia z reportażu i pleneru oraz z sesji narzeczeńskiej.

.

Czy musimy robić zdjęcia u kosmetyczki?

Wszystko zależy od Was, Waszych upodobań i oczekiwań. Jestem do Waszej dyspozycji i będę fotografował to co chcecie i kiedy chcecie. Jeśli macie jakieś obawy, macie wrażenie, że będziecie się czuć nieswojo to powiedzcie mi o tym. Kilkadziesiąt reportaży, które mam za sobą dało mi wiele doświadczeń i chętnie się nimi podzielę.

.

Ile dostanę zdjęć czarno-białych?

Oprócz zestawu 250+ kolorowych zdjęć po skrupulatnym retuszu z pakietu reportaż + plener na pendrivie znajdzie się podfolder z tym samym zestawem zdjęć, ale w formie czarno-białej. Czyli w zasadzie dostaniesz dwie opowieści. Po obejrzeniu kolorowych zdjęć możesz przeżyć to jeszcze raz - zupełnie na nowo oglądająć to samo w odcieniach szarości. Zdjecia czarno-białe odbiera się zupełnie inaczej niż kolorowe, zwraca się uwagę na inne elementy.
Do zestawu 100 odbitek wybieram kilka(naście) zdjęć czarno-białych. Takich, które są zdecydowanie ciekawsze niż ich kolorowe odpowiedniki.

.

Na czym polega Twoja obróbka i selekcja zdjęć?

Spośród wszystkich zrobionych zdjęć odrzucam tylko te nieudane: poruszone, nieostre, nietrafione. Spośród udanych w pakiecie reportaż + plener wybiorę 250+ najlepszych i poddam je indywidualnie skrupulatnej obróbce: najpierw w programie do wywoływania RAWów skoryguje temperaturę barwową i odcień, kontrast, dystorsję, perspektywę, kadr i nadam wstępny efekt kolorystyczny. Następnie w PhotoShopie wyrównam odcienie i defekty skóry, skoryguję sylwetkę, usunę niepotrzebne elementy z kadru i nadam ostateczny szlif kolorystyczny oraz dodam wersję czarno-białą. Pozostałe zdjęcia poddam podstawowej obróbce w programie do wywoływania RAWów: temperatura, kontrast, dystorsja, perspektywa, kadr i efekt kolorystyczny.

.

Kiedy się rozliczamy?

Rozliczenie następuje w momencie przekazania całości materiałów, w zależności od pakietu: galeria on-line, pliki do pobrania, odbitki, pendrive ze zdjęciami.
Wyjątek stanowi sytuacja gdy Para Młoda chce przełożyć plener poślubny na termin dalszy niż 2 miesiące po ślubie. Wówczas proszę o wcześniejsze rozliczenie.

.

Czy masz pozwolenie na fotografowanie w kościele?

Co roku odnawiam pozwolenie na fotografowanie podczas ceremonii w kościele katolickim w Archidiecezji Białostockiej.

.

Czy prowadzisz działalność gospodarczą?

Tak. Prowadzę działalność gospodarczą, płacę składki i podatki, mam kasę fiskalną.

.

Czy mogą pojawić się dodatkowe koszty?

Dodatkowym kosztem jest mój dojazd na miejsce zdjęć w wysokości 2zł/km. W obrębie Białegostoku nic nie doliczam.

.
Czy wszystko jest już jasne?

ODEZWIJ SIĘ!

Jeśli masz jeszcze jakieś pytania to odezwij się i powiedz co Cię trapi.

Przez wiele lat fotografowałem różne sesje. Od komercyjnych zleceń sesji produktowych poprzez sesje rodzinne, brzuszkowe, beauty. Teraz skupiam się na reportażach i plenerach ślubnych. Powiedz mi czego potrzebujesz, a ja postaram się doradzić.