24 lipca, 2016

Ślub w cerkwi / Asia + Adam

Prawosławny ślub w cerkwi to niezwykle rozbudowana ceremonia. Mimo, że na przestrzeni ostatnich lat została uproszczona to nadal składa się na nią bardzo wiele elementów. Nie będę tutaj próbował omówić ani wyjaśniać czym jest ślub w cerkwi prawosławnej, ale chętnie się podzielę tym, jak taki ślub wygląda z reporterskiego punktu widzenia.

Zanim dojdzie do ceremonii zaślubin, która w prawosławiu jest nazywana uwieńczeniem albo koronacją, to najpierw odbywa się kilka innych obrzędów, które dla osoby niezaznajomionej z tą tradycją mogą się wydać bardzo nietypowe.

przed ślubem w cerkwi

W domu Pana Młodego i Panny Młodej rodzice i cała rodzina błogosławią z ikoną w ręku narzeczonych. Ikony te są niesione potem przez świadków do cerkwi aby na koniec trafiły do domu Pary Młodej.

Wyjazd spod domu też połączony jest z błogosławieństwem, podczas którego rodzice obchodzą trzykrotne samochód i kropią go wodą święconą. W tym momencie widziałem też podkładany pod koła samochodu szklany pojemnik z wodą święconą, który pękał gdy samochód ruszał.

Para młoda ma dwie pary świadków – zazwyczaj są to dwie pary damsko-męskie. Panna Młoda wraz ze swoimi świadkami jedzie do ślubu jednym samochodem a Pan Młody ze swoimi świadkami jedzie drugim.

ślub w cerkwi prawosławnej

Sam obrzęd składa się z dwóch części: zaręczyn i ślubu, które kiedyś były sprawowane osobno. Teraz są one połączone w jedno a sama ceremonia mimo, że rozbudowana to nie jest już taka długa jak dawniej.

prawosławne zaręczyny

Zaręczyny mają miejsce przy samym wejściu do cerkwi. Następuje wymiana obrączek pomiędzy narzeczonymi. Zazwyczaj to batiuszka sam zakłada, zdejmuje i przekłada obrączki. Czasem w ostatnim etapie zostawia obrączki nałożone na sam czubek palca i pozwala dosunąć je do końca samodzielnie narzeczonym.

Ślub następuje bezpośrednio po zaręczynach na środku cerkwi. Czasem w tym miejscu jest rozłożony kawałek białego sukna na którym staje para młoda.

koronacja

Batiuszka nakłada na głowy pary młodej korony. To znaczy czasem nakłada małe, lekkie korony bezpośrednio na głowy, a czasem duże ciężkie korony są trzymane przez świadków nad głowami nowożeńców.

Na znak nierozerwalności małżeństwa batiuszka związuje ręce pary młodej i trzykrotnie oprowadza ich wokół centralnego miejsca cerkwi. Potem zdejmuje korony i po przejściu pod carskie wrota błogosławi. Oczywiście w międzyczasie jest dużo modlitw i chóralnych śpiewów w języku cerkiewno-słowiańskim.


Będąc kilkukrotnie fotografem na prawosławnym ślubie w cerkwi widziałem duże różnice pomiędzy przebiegiem poszczególnych ceremonii. Podczas wakacyjnego pobytu na południu Polski miałem okazję poznać tamtejsze zwyczaje prawosławne, które znacznie różniły się od tych na podlasiu, więc mam świadomość, że to co opisałem może się znacznie różnić w różnych częściach kraju, a nawet w sąsiednich parafiach.

Zapraszam do obejrzenia kilku kadrów: Asia + Adam, ślub w cerkwi prawosławnej.

r052

SHARE THIS STORY
COMMENTS
ADD A COMMENT